Wetlina – najlepszy punkt wypadowy

W najpiękniejszym punkcie Bieszczad położona jest miejscowość turystyczna Wetlina. To jedno z najlepszych miejsc wypadowych do pieszych i rowerowych wędrówek po Bieszczadach. Wieś znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie z Bieszczadzkim Parkiem Narodowym. Z Wetliny można też z łatwością dostać się do większych ośrodków turystycznych jak Sanok, Krosno czy Rzeszów.

We wsi z łatwością znajdziemy noclegi. Mieszczą się w niej domy PTTK, jak też schroniska młodzieżowe. Baza noclegowa () nie pozostawia więc wiele do życzenia. Bardziej wymagający turyści z łatwością znajdą tu luksusowe hotele oraz pensjonaty. W dobie internetu z łatwością znajdziemy interesujące nas oferty – wystarczy w okno wyszukiwarki wpisać hasło: „noclegi Wetlina serwis meteor”. Na stronach internetowych znajduje się zwykle skrupulatny opis danego obiektu.

Będąc w Wetlinie należy przede wszystkim nastawić się na piesze wędrówki po górach. Najciekawszą trasę stanowi ta prowadząca ze wsi przez Przełęcz Orłowicza, przepiękną Połoninę Wetlińską, schronisko PTTK „Chatka Puchatka“ i wreszcie kończąca się w Wetlinie. W trakcie wędrówki po tej trasie, zaskoczy nas z całą pewnością przepiękna górska panorama rozciągająca na dalekie szczyty. Jeśli wybieramy się do Wetliny w szczycie sezonu może nas zaskoczyć tłok panujący na ulicach tej niewielkiej miejscowości. Jeszcze tłoczniej jest na samych trasach. Z trasy można również nieco zobaczyć, wędrując z Przełęczy Orłowicza na Smerek. Szlak żółty znajduje się kilka kilometrów od Wetliny. Najpierw wędrujemy drogą gruntową, przechodzącą w las bukowy. Zbliżając się do Przełęczy Orłowicza będziemy musieli ominąć skalną ścianę. Gdy pokonamy tę przeszkodę, trafimy już na zdecydowanie łatwiejszą trasę. Sam Smerek ma dwa szczyty. W nagrodę po pokonaniu tego szczytu przed naszymi oczami będzie się rozpościerał przepiękny widok na panoramę Bieszczad. Warto jeszcze nadmienić, że mijając Przełęcz Orłowicza będziemy mogli podziwiać wspaniały wodospad nazywany „Siklawą Ostrowskich“. Przełęcz to też miejsce, gdzie turyści mogą zapoznać się z metodami wypasu kóz i owiec.

Po wyczerpujących pieszych wycieczkach warto udać się na odpoczynek do jednej spośród karczm. Na miejscu znajduje się zresztą o wiele więcej lokali gastronomicznych, gdzie po trudach pieszych wędrówek można nabrać sił przy regionalnych bieszczadzkich potrawach.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>