Słowiński Park Narodowy – dla dzieci i dorosłych

Słowiński Park Narodowy jest jednym z 23 takich parków w Polsce, jednym z dwóch innych znajdujących się nad morzem. Powstał w 1967 roku. W 1977 roku trafił na Światowa Listę Dziedzictwa UNESCO (zobacz stronę: https://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_swiatowego_dziedzictwa_UNESCO). Uznano go za Światowy Rezerwat Biosfery. Ponadto park należy do międzynarodowej sieci obszarów chronionych- HELCOMBSPA.

Głównym powodem jego powstania była chęć ochrony unikatowego systemu ekologicznego i charakterystycznej, lecz kruchej przyrody. Występują w nim jeziora przymorskie, bagna, torfowiska, łąki, bory nadmorskie i przede wszystkim, ruchome wydmy. To właśnie one są najbardziej rozpoznawanym elementem parku. Bardzo drobny piasek, z którego składają się wydmy, pod wpływem wiatru zaczyna się poruszać. Rocznie przesuwa się on od 3 do 10 metrów w kierunku wschodnim. Po drodze spotyka lasy i inne przeszkody, które zasypuje. Powierzchnia największego pola wydmowego wynosi około 500 hektarów. Góra Łącka jest najczęściej odwiedzaną wydmą w całym parku. Jej wysokość wynosi ponad 30 metrów. Z jej szczytu można podziwiać Mierzeję Łebską, oraz martwy zasypany las. Przed wojną, gdy tereny te należały do Niemiec, powstała tu szkoła szybowcowa. Prowadzono tu szkolenia Afrika Korps, które w 1940 roku pokonały Brytyjczyków w północnej części Afryki.

Cały park podzielony jest na mniejsze obwody. Obwód Rąbka znajduje się najbliżej miasta Łeby i cały mieści się na Mierzei Łebskiej. W 1922 roku w Rąbce powstała filia  Muzeum Przyrodniczego. Początkowo znajdowały się tam różnorodne eksponaty- mapy i fotografie miały przedstawić przyrodę Parku Słowińskiego. W 2002 roku zbudowano ekspozycję geomorficzną „Wydmy”. Przedstawia ona procesy i zjawiska kształtujące Mierzeję Łebską, specyficzną florę i faunę. Składa się z dziesięciu podświetlanych platform. W muzeum realizowane są tzw. lekce muzealne, trwające 45 minut prezentacje na temat zwierząt i roślinności wydm oraz ich powstawania i przemieszczania się. Na terenie parku znajduje się łącznie 19 szlaków turystycznych.
W bogatej bazie noclegowej Łeby znaleźć można odpowiednia lokum w każdej okolicy. W odległości zaledwie niecałych dwóch kilometrów od Rąbki znajdują się dwa kempingi- Łebski Kemping i Kemping Morski (zobacz strony: ). Kolejne dwa kilometry dalej umiejscowiony jest Hotel Sailor- czterogwiazdkowy ekskluzywny pensjonat. Ceny wahają się od 190 do 450 PLN.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>