Ośrodek Oporu Jastarnia

Jastarnia to znany nadmorski kurort, do którego co roku w okresie wakacyjnym przybywają rzesze turystów spragnionych morza, plaży i słońca. Ale wczasy i noclegi w Jastarni wybierają też coraz częściej osoby, które wolą bardziej aktywny wypoczynek z historią w tle. A to wszystko za sprawą Skansenu Fortyfikacji Ośrodek Oporu Jastarnia.

Ośrodek Oporu Jastarnia został wybudowany w roku 1939, tuż przed wybuchem II wojny światowej i miał na celu ochronę Rejonu Umocnionego Hel od strony lądu. Po przejęciu przez Niemców, schrony aż do końca wojny utrzymywane były w gotowości bojowej. Również w okresie powojennym – fortyfikacja była ujmowana w planach obronnych. Dopiero w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku schrony utraciły swe bojowe znaczenie. W roku 1999 Wojewódzki Konserwator Zabytków uznał Ośrodek Oporu za zabytek.

Ośrodek Oporu Jastarnia składa się z czterech schronów, pozycji głównej oraz ze schronów lekkich. Ciężkie schrony bojowe to: Saragossa, Sęp, Sabała i Sokół. Schron Saragossa posiada ściany zewnętrzne o grubości 100-180 cm. Jego uzbrojenie stanowiły dwa ckm-y. Schron poza pomieszczeniami bojowymi wyposażony został także w zaplecze socjalne dla załogi (kwatery, magazyn, WC, maszynownia, akumulatorownia).

Schron Sęp ze względu na to, że został ulokowany na plaży i trudno było go zamaskować, otrzymał ściany zewnętrzne grubości od 125 do 330 cm. Jego uzbrojenie również stanowiły dwa ckm-y.

Schron Sabała – to schron wyposażony dokładnie tak jak Saragossa, z tą różnicą, że posiadał 3 ckm-y oraz pełnił funkcję punktu dowodzenia pozycją. Schron Sęp – podobna konstrukcja i wyposażenie jak Sęp. Zlokalizowany jest nad Zatoką Pucką.

Schrony lekkie stanowiły drugą linię obrony. Grubość ścian zewnętrznych wynosiła od 40 do 120 cm, wyposażone były w jeden ckm. Budowę schronów lekkich rozpoczęto w sierpniu 1939 roku. W planie było wybudowanie czterech takich obiektów jednak do wybuchu wojny udało się zrobić tylko jeden, w pozostałych trzech przypadkach zostały wybudowane tylko fundamenty.

Do zwiedzania w okresie letnim udostępniony jest schron Sabała, gdzie można zapoznać się z wystawą pokazującą wyposażenie i funkcjonowanie fortyfikacji II Rzeczypospolitej.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>