Na zamku w Rytrze

Górska miejscowość, malowniczo położona w Beskidzie Sądeckim, w dolinie Popradu. Powstanie Rytra związane jest z zamkiem średniowiecznym, usytuowanym na Górze Zamkowej. Po raz pierwszy nazwę Rytter użyto w dokumencie z 1224 roku – testamencie Piotra Wyżdżgi – właściciela wspomnianego zamku. Nazwę wsi wywodzi się od niemieckiego słowa „Ritter”, czyli „rycerz”, gdyż to właśnie rycerze mieli się osiedlić w zamku. Dziś Rytro jest znanym i lubianym miejscem wypoczynku zarówno letniego, jak i zimowego. Sprzyjają temu doskonałe warunki klimatyczne, wciąż poszerzająca się lista atrakcji turystycznych oraz przygotowana baza noclegowa ( spis np. meteor) w licznych ośrodkach wypoczynkowych, hotelach, pokojach gościnnych czy gospodarstwach agroturystycznych.

„Znajomość” z Rytrem można rozpocząć od wizyty na zamku. Od początku istnienia, czyli od XIII wieku, zamek pełnił funkcję obronną granic państwa od strony Węgier, stanowił także komorę celną oraz miejsce przystanku orszaków królewskich. Bywali tu Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło, Kazimierz Jagiellończyk czy królowa Jadwiga. Czasy świetności budowli zakończyły się w 1657 roku, po najeździe Jerzego Rakoczego. Obecnie można zobaczyć wieżę, pozostałości domu mieszkalnego oraz murów obwodowych. W najlepszym stanie jest wieża, zbudowana z piaskowca ,o grubych trzymetrowych murach, wysoka na osiem metrów, do której wejście znajduje się wysoko nad dziedzińcem – z pewnością wchodzono do niej po drabinach. Pomimo iż z zamku nie pozostało wiele, można sobie wyobrazić jak wspaniale się prezentował w dawnych czasach, gdy wzniesiony na wysokim wzgórzu, górował nad doliną Popradu i okolicznymi wioskami. Widok z Góry Zamkowej jest rzeczywiście wspaniały, a samo miejsce urokliwe. Jeżeli więc ktoś chce dotknąć średniowiecza i poczuć niepowtarzalny klimat starego zamku, powinien czym prędzej tu przybyć.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>