Kudowa-Zdrój – górskie wyprawy

Podstawą każdej wyprawy w góry jest znalezienie dobrej bazy wypadowej. Takiej, aby z jednego miejsca mieć dużo możliwości wyjść w góry, by miejscowość tą przecinało kilka szlaków rowerowych czy też górskich. Wszystkie powyższe kryteria spełnia Kudowa-Zdrój. Stanowi ona świetną bazę wypadową w góry, a dokładniej Sudety zarówno po stronie Polskiej jak i Czeskiej. Położona w Kotlinie Kłodzkiej, właściwie na granicy z Czechami powoduje, że aż chce się tam jechać. Przez swoje malownicze położenie daje mnóstwo możliwości zwiedzenia po stronie polskiej: Pijalni Wód i Parku Zdrojowego, Kopalni Złota w Złotym Stoku czy tez Kaplicy czaszek w Czernej. Strona czeska przedstawia równie bogatą ofertę. Warto zobaczyć tam Teplickie Skalne Miasto (odpowiednik polskich Błędnych Skał), Ardszpackie Skalne Miasto (ono cieszy się większą popularnością od tego Teplickiego) czy też Afrykańskie ZOO Safari.

Na miejscu czekać na nas będzie czyste powietrze, malownicze krajobrazy, cisza, spokój oraz oczywiście lecznicza woda. Jako że Kudowa-Zdrój jest miasteczkiem uzdrowiskowym o nocleg nie będzie tam trudno. Jest tam obok licznych sanatoriów również dobrze rozbudowana baza hotelowa. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową hasło „Noclegi Kudowa-Zdrój” – by w łatwy sposób znaleźć i zarezerwować dogodny dla nas nocleg.

Obok atrakcji turystycznych nie zapominajmy o górach. Kotlina Kłodzka, w której znajduje się Kudowa-Zdrój leży w tak zwanych Sudetach Środkowo-Wschodnich. Jest to swego rodzaju raj dla geologów, ponieważ przedstawiają one najstarszą część europejskiej płyty kontynentalnej. Obniżenie Kudowy prezentuje nam zapadlisko tektoniczne, stare zręby oraz rów tektoniczny z osadami morza trzeciorzędowego. Stykają się tutaj dwa diametralnie różne światy pod względem geologicznym. Kotlina jest swego rodzaju bramą do Sudetów. Bardzo łatwo znaleźć tu odpowiedni szlak i wyjść na Góry Sowie czy tez Góry Bardzkie. Jednakże nie możemy zapomnieć o najbardziej popularnym w tym miejscu szczycie jakim jest Szczeliniec Wielki wraz z całym pasmem Gór Stołowych. Wobec powyższych argumentów nie pozostaje nam nic innego jak wziąć plecak spakować się i w drogę!

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>