Kłodzko i jego walory naturalne

Kotlina Kłodzka to niewątpliwie jeden z najbardziej urokliwych regionów w Polsce. Miejsce, położone w szczególny sposób, niejako wciśnięte w terytorium Czech to swoista soczewka dziejów całego Dolnego Śląska. Zwiedzając Kotlinę Kłodzką, w tym jej stolicę Kłodzko można na własne oczy dostrzec, jak na tym skrawku ziemi mieszały się interesy, wpływy, kultury trzech krajów – Polski, Czech i Niemiec. Spuścizna historyczna to obok piękna natury największy skarb tego mikroregionu.

Choć Kłodzko z racji swojego położenia oraz statusu centrum kulturalnego i administracyjnego całego regionu jest oczywistym celem podróży większości turystów to trzeba pamiętać, że region ten to skarby, które znajdują się także wokół miasta. Warto zatem skorzystać z bazy noclegowej, jaką oferuje miasto i zwiedzać coś więcej niż tylko atrakcje miejskie. Każdy znajdzie odpowiednie dla siebie noclegi Kłodzko zapewnia wszystkim wczasowiczom niezapomniany urlop. 

Nie ma żadnej tajemnicy w tym, że potężnym magnesem przyciągającym do kotliny Kłodzkiej jest jej przyroda i ukształtowane przez naturę krajobrazy. Obok wielu magicznych wręcz miejsc na szczególne wyróżnienie zasługują przede wszystkim Błędne Skały. Jest to teren, który pokrywają skalne formacje przybierające niekiedy wręcz bajkowe formy. Całość tego obszaru czyli blisko 22 ha znajduje się pod ścisłą ochroną. Błędne skały znajdują się na poziomie 853 metrów nad poziomem morza i należą do Parku Narodowego Gór Stołowych. Choć ich wysokość nie należy do imponujących bo waha się pomiędzy 6 a 11 metrami to możliwość ich podziwiania daje niezapomniane wrażenia. Formy te powstały wskutek naturalnego procesu wietrzenia skały – piaskowca. Dzięki temu turyści mogą dzisiaj korzystać z naturalnego labiryntu. Trzeba jednak pamiętać, że są tu miejsca gdzie konieczne jest przeciskanie się przez wąskie przejścia, przemieszczać się na kolanach lub też znaleźć wyjść ze źle obranej ścieżki. Będąc w Błędnych Skałach warto zwrócić swoją uwagę na takie skały jak „Skalne Siodło”, „Tunel”, „Wielka Skała”. Jak łatwo się domyślić są to miejsca, które przypominają wskazane w nazwie przedmioty. Przemieszczając się po stworzonej przez naturę naturalnej ścieżce możliwe jest podziwianie właśnie takich, małych cudów natury, które znajdują się tuż obok w pięknej Kotlinie Kłodzkiej.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>