Gdzie jest Malbork?

Słyszysz: Malbork, myślisz: zamek albo nie wiesz nic, tak jak ja. A raczej nie wiedziałem nic, dopóki nie wpadli do nas znajomi, którzy właśnie wrócili ze swojej pierwszej, iście poznawczej i historycznej wycieczki z czteroletnim synkiem. Momentalnie zrobiło mi się głupio, bo pewnie gdzieś tam kiedyś uczyli o Malborku i tamtejszym krzyżackim zamku, ale wypadło mi z głowy, jak to czasami się zdarza… Po gwarancji dobrej zabawy postanowiliśmy, że i my odwiedzimy Malbork. Jak często podczas takich spontanicznych pomysłów bywa, skorzystaliśmy z popularnej bazy noclegowej (>meteor-turystyka.pl), gdzie z zarezerwowaniem noclegu w Malborku dla naszej trójki nie było żadnego problemu.

Największa atrakcja: zamek. Do zapamiętania: gotycki, rezydencyjno-obronny styl. Otoczony fosą. Wznoszony w kilku etapach od końcówki XII do połowy XV wieku. Kilkakrotnie niszczony, później rekonstruowany. Składa się z trzech oddzielnych części: Zamku Wysokiego, Zamku Średniego, Zamku Niskiego (inaczej Przedzamcze). Cała powierzchnia ma około 20 hektarów. Potężne mury, wielkie bramy. Wiele zamków w życiu zwiedziłem, ale ten rzeczywiście robi ogromne wrażenie i niewątpliwie wyróżnia się na tle innych. Surowość pomieszczeń, chłód, który da się wyczuć przechodząc przez sale zamkowe. I ta rosnąca ciekawość towarzysząca podczas odkrywania zakamarków zamczyska. A za murami przepiękne, inspirujące widoki. „Kto spojrzy raz na Zamek Malborski z przeciwległego brzegu Nogatu zauroczy się tym widokiem do końca” – czytamy w malborskim przewodniku. Sprawdzamy to i jesteśmy w stanie uwierzyć.

Malbork to jednak nie tylko zamek. Warto wspomnieć o Bramie Mariackiej (>wikipedia.pl) albo Sztumskiej, bo obie nazwy są ciągle używane. Powstała, gdy budowano system obronny miasta, a jej głównym zadaniem była możliwość komunikacji z miastem od strony południowej. Następnym, wartym naszej uwagi, zabytkiem jest malborski Ratusz Staromiejski, gdzie spędziliśmy dużo czasu, bo znowu mieliśmy okazję skorzystać z oprowadzenia przez przewodnika. Obecny kształt ratusza szacuje się na około XV wiek, czyli po generalnej przebudowie budynku, koniecznej po wielkich oblężeniach zamku i całego miasta. Od ratusza na północ miasta widać wielki ceglasty budynek – dworzec kolejowy. Wybudowany w 1890 roku w neogotyckim stylu. Ma kształt wydłużonego prostokąta i jest przepięknym przykładem architektury kolejowej z drugiej połowy XIX wieku.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>