Dzikie Bieszczady

Bieszczady są jednym z najpiękniejszych zakątków Polski. Od lat pięćdziesiątych, kiedy to do zniszczonych po wojnie wiosek zaczęło na nowo powracać życie, rozpoczęła się też turystyka. Trwa ona do dziś i z roku na rok rozwija się. Bieszczady są miejscem, które chętnie odwiedzają turyści szukający spokoju, samotności i kontaktu z przyrodą. Wielu obecnych mieszkańców Bieszczad znalazło się w tych stronach, uciekając przed prawem i cywilizacją.

Bieszczady posiadają największą bazę noclegową na całym Podkarpaciu. W samej tylko gminie Solina powstało ponad 9 tysięcy miejsc noclegowych i ciągle powstają nowe. Mimo tego, w sezonie wakacyjnym znalezienie wolnego pokoju bez wcześniejszej rezerwacji jest prawie niemożliwe. Zostają tylko kempingi i pola namiotowe.

Niewątpliwie Bieszczady są najbardziej tajemniczymi i dzikimi górami w Polsce, a nawet w Europie. Wędrując górskimi szlakami nieraz odnosimy wrażenie, że przed nami jeszcze nikt tutaj nie był. Codziennie setki samochodów i autobusów wycieczkowych jadą słynnymi bieszczadzkimi serpentynami, umożliwiając podróżnym wygodny dostęp do uroczych wiosek, z których prowadzą szlaki turystyczne na bieszczadzkie szczyty. Nie zawsze tak jednak było. Pierwsi turyści przybywający w te dzikie tereny, byli zdani sami na siebie. Ze sobą trzeba było zabierać namiot, zapas żywności i ciężki plecak. Nie było wyznaczonych szlaków. Nieprzetarte ścieżki pokonywało się z dużym wysiłkiem, ale nagrodą były przepiękne krajobrazy, cisza i kontakt z przyrodą, w której naprawdę ingerencja człowieka była znikoma. Dzisiaj powstało wiele dróg, sklepików. Praktycznie w każdej wiosce można znaleźć nocleg. Powstał Bieszczadzki Park Narodowy, który ma chronić unikalną przyrodę i niepowtarzalne piękno tych gór. Najpopularniejszymi miejscami odwiedzanymi przez turystów są dwa malownicze zalewy: Soliński i Myczkowski. Otoczone są one pasmami pięknych szczytów i lasów. Czyste górskie rzeki San i Solinka, przepiękne krajobrazy i specyficzny mikroklimat dają możliwość wypoczynku przez cały rok. Zwłaszcza, że Bieszczady są piękne o każdej porze roku, a najcudowniejsze są jesienią, kiedy to lasy przybierają niesamowite barwy. Każda pora roku oferuje coś innego, niepowtarzalnego. Coś, czego próżno szukać w innych zakątkach Polski.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>