Dzieje historyczne Bytowa

Bytów ➭https://pl.wikipedia.org/wiki/Byt%C3%B3w znajduje się w województwie pomorskim, nad rzekami Borują oraz Bytową oraz nad jeziorem Jeleń. Miasto leży na obszarze nazywanym Pojezierzem Bytowskim. Na pewno kojarzy je każdy, kto jechał przez Polskę nad Bałtyk – jest to jedno z mijanych miast, znajdujące się stosunkowo niedaleko od wybrzeża. Warto się w nim na trochę zatrzymać i poznać je lepiej.

Dawniej był to gród pomorski, który został zdobyty i złupiony przez króla Bolesława Krzywoustego w 1123 roku, o czym wspomina w swoich kronikach Gall Anonim. Przez wiele wieków Bytów był kością niezgody między Niemcami a Polską – oba kraje na przemian wydzierały sobie to miasto ze swoich granic. Przez wiele lat większość mieszkańców stanowiła ludność niemiecka, jednak ostatecznie w 1945 roku została wysiedlona, a miasto weszło w skład Polski. Zostało zasiedlone przez osadników ze wschodniej i centralnej części Polski, w ramach akcji „Wisła”. Niestety, w tamtym czasie zostało jeszcze w dużej części zniszczone i potem przez wiele lat się odbudowywało.

Sądząc po obecnym kształcie miasta, odbudowa poszła całkiem sprawnie. Mimo wszystko, zachowało się tu wiele zabytków jeszcze nawet z XVII oraz z XIX wieku. Wśród nich warto wymienić kamienice przy ulicy Jana Pawła. Do zabytków XIX-wiecznych zaliczyć możemy kilka domów, spichlerz szachulcowy, budynek banku (obecnie PKO S.A.) oraz budynek poczty. Oprócz nich, z XIX wieku pochodzi także cerkiew p. w. św. Jerzego, która była kiedyś kościołem ewangelickim. XIX-wieczny jest również kamienno-ceglany most kolejowy na rzece Borui. Ważnym zabytkiem z tamtego okresu jest również dawny kościół ewangelicki św. Elżbiety, w którym obecnie mieści się parafia rzymskokatolicka p. w. świętej Katarzyny. Oczywiście, nie sposób nie wspomnieć o najstarszych zabytkach miasta, które pochodzą jeszcze z XIV wieku. Wśród nich wymienić możemy wieżę, która jest pozostałością po kościele świętej Katarzyny oraz zamek krzyżacki, który jest zdecydowanie najbardziej znanym historycznym obiektem w Bytowie. Zabytkowe jest także śródmieście.

Z racji swojego położenia, miasto stanowi doskonałą bazę noclegową i wypadową nad morze. Bytów posiada wiele możliwości noclegowych ➭ liczne hotele, pensjonaty, pokoje gościnne i prywatne kwatery przyjmują gości i zapewniają im miejsca do spania. Bytów jest miastem, które warto odwiedzić i poznać bliżej jego barwną historię.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>