Częstochowa – historia miasta i Jasnej Góry

Na pograniczu Jury Wieluńskiej i Płaskowzgórza Częstochowskiego, w województwie śląskim położone jest miasto polskich pielgrzymek – Częstochowa. Baza noclegowa przygotowana przez miasto zadowoli nie tylko przybywających pątników, ale wszystkich turystów, którzy w tym pięknym rejonie Jury Krakowsko-Częstochowskiej zaplanują swój pobyt. Noclegi w Częstochowie to nie tylko domy pielgrzyma, kwatery prywatne, apartamenty ale też liczne hotele, hostele i gospodarstwa agroturystyczne (ciekawych propozycji szukaj w Meteorze).

Częstochowa położona nad górną Wartą niewątpliwie żyje w ruchu pielgrzymek. Aleja Najświętszej Maryi Panny – rozdzielająca Jasną Górę od pozostałej części miasta, skupia w tym miejscu połączenie życia pielgrzymkowego, handlowego i rozrywkowego. Miasto powstało z połączenia tzw. Starej Częstochowy, która otrzymała prawa miejskie około 1377 roku (zlokalizowanej nad rzeką Wartą) oraz Częstochówki – obejmującej tereny obecnej Jasnej Góry. Na zboczu górującego nad osadą wzniesienia stał drewniany kościółek. Wzniesienie to nazwano Jasną Górą, ze względu na białe jurajskie wapienie otaczające wzgórze. Częstochówka prawa miejskie otrzymała w 1717 roku. Połączenie tych dwóch osad dało początek miastu w 1826 r., które nazwano Częstochową.

Jasna Góra zasiedlona została w 1382 roku przez paulinów. Dzięki licznym darowiznom i fundacjom, w tym miejscu wzniesiono w 1393 roku klasztor. Wybudowane wokół klasztoru fortyfikacje uczyniły miasto także miejscem o znaczeniu obronnym. Twierdza jasnogórskiego klasztoru stawiła skuteczny opór wojskom szwedzkim w 1655 r. (obrona Jasnej Góry kierowana przez przeora Kordeckiego). W tym miejscu odbyła się też pierwsza na ziemiach polskich koronacja obrazu Czarnej Madonny, która miała miejsce w 1717 roku. Obraz został ponownie koronowany w 1910 roku. Zespół klasztorny Jasnej Góry jest dziedzictwem kulturowym, historycznym i pielgrzymkowym Polski.

Ale Częstochowa to nie tylko Jasna Góra. To miasto z licznymi zabytkami: ratuszem, archikatedrą, kościołami i muzeami, ośrodkami kulturalnymi, uczelniami. Najbardziej znane muzea w mieście to: Muzeum Częstochowskie – najstarsza instytucja kultury miasta, bowiem powstało w 1905 roku, Muzeum Archidiecezji Częstochowskiej – zawierające cenne zabytki sztuki sakralnej oraz jedyne w Polsce Muzeum Produkcji Zapałek ze słynną galerią rzeźb.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>