Ciekawostki przyrodnicze w Jarosławcu

Jarosławiec to bardzo ciekawa przyrodniczo miejscowość. Leży ona na Wybrzeżu Słowińskim, pomiędzy Wickiem Morskim a Darłowem, w pobliżu Ustki. Jest otoczona sosnowymi lasami (rośnie tu sosna czarna, modrzew, daglezja) i można tu zobaczyć wiele gatunków roślin, charakterystycznie występujących na wydmach. Przy brzegu morskim zaś podziwiać możemy piękne, nawet 45-metrowe klify, które robią ogromne wrażenie. W Jarosławcu znajduje się także ujście rzeki Głównicy do Morza Bałtyckiego. Nieopodal wioski leżą dwa jeziora: Wicko i Kopań. Oba są chętnie odwiedzane przez miłośników wędkarstwa oraz sportów wodnych, zwłaszcza windsurfingu.

W miejscowości działa też niezwykłe Muzeum Bursztynu. Niezwykłe, ponieważ jest to jedyne tego typu muzeum na świecie, które opiera się na rekonstrukcjach, a nie dowodach. W nim poznamy dokładniej genezę bałtyckiego bursztynu. W zbiorach muzeum znajduje się ponad 1500 imponujących okazów, które wymiennie są wystawiane. Do najciekawszych z nich możemy zaliczyć prawie 2-kilogramową bryłę, niebieski bursztyn bałtycki oraz bardzo rzadkie inkluzje pasikonika i szyszki sosnowej.

Oczywiście, jak na nadmorską miejscowość przystało, znajdziemy tu dwie piękne plaże oraz kąpieliska morskie „Jarosławiec Wschód” oraz „Jarosławiec Zachód”. Jeszcze do 2008 roku plaże były tu dość kamieniste, jednak w ramach przeprowadzanych na początku 2009 roku prac mających na celu umocnienie brzegu morskiego, przywieziono tu również ponad 10 tysięcy metrów sześciennych piasku z Ustki, aby zasypać plaże i uczynić je bardziej komfortowymi. Obecnie wyjście na plażę w Jarosławcu to czysta przyjemność. Piękne, szumiące fale i czysty piasek pozwolą nam się w pełni zrelaksować i odprężyć. Możemy się także wybrać do tutejszej niewielkiej przystani morskiej, z której organizowane są także rejsy łodzią po morzu. Jest to na pewno wielka atrakcja dla osób, które do tej pory nie miały okazji pływać po morzu.

Jak na miejscowość letniskową przystało, istnieje tu także bogata i różnorodna baza noclegowa. Liczne pensjonaty, pokoje gościnne i prywatne kwatery przyjmują gości oraz zapewniają im noclegi (). Jarosławiec zaś jest miejscem, które zarazem pozwala się wyciszyć i odpocząć, ale oferuje również wiele interesujących rozrywek. Co roku odbywa się tu między innymi Międzynarodowy Bieg po Plaży.


One thought on “Ciekawostki przyrodnicze w Jarosławcu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>