Chata Kocyana – Wisła

Kto nie słyszał o Wiśle – wspaniałej Perle Beskidów i jej niezwykłych atrakcjach? Zapierających dech w piersiach widokach czy też przemiłych i pomocnych mieszkańcach? Chyba mało kto. Wszystko to powoduje, iż miejsce to jest tak licznie odwiedzane nie tylko przez turystów z niemalże całej Polski, ale także przez najbliższych sąsiadów w postaci chociażby Czechów czy też Słowaków. Od lat także i baza noclegowa w tym miejscu () jest niezwykle obszerna, z tego też powodu, by wybrać odpowiednie lokum w Wiśle do spędzenia urlopu warto porównać kilka obiektów, zanim zdecydujemy się na któryś z nich.

Beskid Śląski zachwyca praktycznie całorocznie. Do niezaprzeczalnych etnograficznych osobliwości należy tu z pewnością Izba Pracy Twórczej Jana Kocyana, która otwarta została w roku 1987. Obiekt ten usytuowany został w drewnianej chałupie pochodzącej z roku 1930, która została przeniesiona z Osiedla Borowina na Nową Osadę. Strukturę chałupy tworzą dwie sąsiadujące izby, które przedzielone zostały sienią. W pierwszym z pomieszczeń znajduje się nie tylko wystawa, której tematyką są rzeźby Jana Kocyana, jak również elementy w postaci starych naczyń: foremek na masło, żelaznych garnków, cedzaków, drewnianych łyżek oraz innych narzędzi codziennego użytku. Także i przelotowa sień została misternie zagospodarowana. Na jej obszarze znajdują się dawne narzędzia nie tylko bednarskie, ale także kołodziejskie i stolarskie. Z kolei we wnętrzu drugiego z pomieszczeń podziwiać możemy wspaniałe prace miejscowych malarzy czy też rzeźbiarzy. To swego rodzaju muzeum ma na celu propagowanie współczesnej twórczości ludowej nie tylko profesjonalnych artystów, ale także utalentowanych amatorów. Znajdują się tu także prace koronkarek czy też hafciarek. Dodatkowo odnaleźć tu można intrygujące prace w postaci okazów współczesnego malarstwa na szkle. Co więcej wystawa poszerzona jest o dzieła twórców ludowych z okolic Zaolzia. Obiekt dostępny jest do zwiedzania po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu, a wejście do niego jest bezpłatne.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>